TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-6SB-LC
DJT10E17-6SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-6SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
DJT10E17-6SB-LC.pdf
Availability of DJT10E17-6SB-LC
QUANTITY
DJT10E17-6SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-6SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-6SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-6SB-LC
Related LinksDJT10E1, DJT10E17-6SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-6SB-LC Details Description
Related parts for DJT10E17-6SB-LC
RES 1M OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 2POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf