TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-11AN
DJT10E19-11AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-11AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DJT10E19-11AN.pdf
Availability of DJT10E19-11AN
QUANTITY
DJT10E19-11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-11AN
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-11AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-11AN
Related LinksDJT10E, DJT10E19-11AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-11AN Details Description
Related parts for DJT10E19-11AN
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7682 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
KIT DESIGN NEG BATT ITU-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf