TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-32PA
DJT10E19-32PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E19-32PA.pdf
Availability of DJT10E19-32PA
QUANTITY
DJT10E19-32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-32PA
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-32PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-32PA
Related LinksDJT10E, DJT10E19-32PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-32PA Details Description
Related parts for DJT10E19-32PA
TVS DIODE 300VWM 482VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 45A 280V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.6W MONO D 10TDFN datasheet.pdf
IC BIN FULL 4BIT ADD CAR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.4A I2PAK datasheet.pdf