TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-32PC
DJT10E19-32PC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-32PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E19-32PC.pdf
Availability of DJT10E19-32PC
QUANTITY
DJT10E19-32PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-32PC
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-32PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-32PC
Related LinksDJT10E, DJT10E19-32PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-32PC Details Description
Related parts for DJT10E19-32PC
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
IGBT MODULE TRENCH PHASE LEG SP6 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO214AC datasheet.pdf