Vishay/Dale RNC50H25R5BSRE6
RNC50H25R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H25R5BSRE6
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H25R5BSRE6.pdf
Availability of RNC50H25R5BSRE6
QUANTITY
RNC50H25R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H25R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H25R5BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H25R5BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H25R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H25R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H25R5BSRE6
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO214AC datasheet.pdf