TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-32PN
DJT10E19-32PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E19-32PN.pdf
Availability of DJT10E19-32PN
QUANTITY
DJT10E19-32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-32PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-32PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-32PN
Related LinksDJT10E, DJT10E19-32PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-32PN Details Description
Related parts for DJT10E19-32PN
RECT BRIDGE GPP 1000V 6A GBU datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FILTER LC 10PF 100MA 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64-VQFN datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 2" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE-MALE 2M datasheet.pdf
MOD SCR/DIODE 210A 800V datasheet.pdf