TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-35AN
DJT10E19-35AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN
Datasheet Download
DJT10E19-35AN.pdf
Availability of DJT10E19-35AN
QUANTITY
DJT10E19-35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-35AN
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-35AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-35AN
Related LinksDJT10E, DJT10E19-35AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-35AN Details Description
Related parts for DJT10E19-35AN
IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC datasheet.pdf
LED WHITE WATER CLEAR 6MM 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 7POS SMD R/A datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AA datasheet.pdf
OSC MEMS 432.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf