TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-35PC-LC
DJT10E19-35PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-35PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN
Datasheet Download
DJT10E19-35PC-LC.pdf
Availability of DJT10E19-35PC-LC
QUANTITY
DJT10E19-35PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-35PC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-35PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-35PC-LC
Related LinksDJT10E19, DJT10E19-35PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-35PC-LC Details Description
Related parts for DJT10E19-35PC-LC
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.6V SOT89-5 datasheet.pdf
RES MO 2W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5V 400W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 33MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W datasheet.pdf