Vishay/Sprague M39003/03-0328/TR
M39003/03-0328/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0328/TR
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0328/TR.pdf
Availability of M39003/03-0328/TR
QUANTITY
M39003/03-0328/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0328/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0328/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0328/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0328/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0328/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0328/TR
CONN HEADER 4POS VERT SMD TIN datasheet.pdf