TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11JB
DJT10E21-11JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-11JB.pdf
Availability of DJT10E21-11JB
QUANTITY
DJT10E21-11JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11JB
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11JB
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11JB Details Description
Related parts for DJT10E21-11JB
RES SMD 10 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6.5V 2W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 10MM datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf