Vishay/Dale RNC55J2913BSB14
RNC55J2913BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2913BSB14
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2913BSB14.pdf
Availability of RNC55J2913BSB14
QUANTITY
RNC55J2913BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2913BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2913BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2913BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2913BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2913BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2913BSB14
JUMPER-H2788TR/C2065N/X 6" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 28W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .05W STER 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CRIMPINSERT O THIN LEG datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf