TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11PN
DJT10E21-11PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E21-11PN.pdf
Availability of DJT10E21-11PN
QUANTITY
DJT10E21-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11PN
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11PN Details Description
Related parts for DJT10E21-11PN
PC BOARD 3.94-6.3" PPH W/1MM J1 datasheet.pdf
IC CLK MULT/ZD BUFFER 52-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS SINGLE CRIMP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.78A 120 MOHM datasheet.pdf