TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16HA
DJT10E21-16HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E21-16HA.pdf
Availability of DJT10E21-16HA
QUANTITY
DJT10E21-16HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16HA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16HA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16HA Details Description
Related parts for DJT10E21-16HA
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL CAT5E RJ45,RA-RJ45,RA 2M datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK 1K' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" YEL JACKS datasheet.pdf