TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16JN
DJT10E21-16JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-16JN.pdf
Availability of DJT10E21-16JN
QUANTITY
DJT10E21-16JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16JN
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16JN Details Description
Related parts for DJT10E21-16JN
CONN HEADER 34POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .156 GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 20A 690V datasheet.pdf
SL-SMT5.08/15/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf