TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16PB-LC
DJT10E21-16PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-16PB-LC.pdf
Availability of DJT10E21-16PB-LC
QUANTITY
DJT10E21-16PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16PB-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-16PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16PB-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-16PB-LC
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA 24-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf