TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16PN-LC
DJT10E21-16PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-16PN-LC.pdf
Availability of DJT10E21-16PN-LC
QUANTITY
DJT10E21-16PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16PN-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-16PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16PN-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-16PN-LC
IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THREAD STUD 1" datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL TIN datasheet.pdf
TEST JACK PBD 6.3A GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL RLY CURRENT 220VAC DIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf