Susumu RG2012P-361-P-T1
RG2012P-361-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-361-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-361-P-T1.pdf
Availability of RG2012P-361-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012P-361-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-361-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012P-361-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-361-P-T1
Related LinksRG2012P-, RG2012P-361-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-361-P-T1 Details Description
Related parts for RG2012P-361-P-T1
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 51 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
ZAHNRIEMEN datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
LED DURIS S5 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 14WQFN datasheet.pdf