TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-35JN-LC
DJT10E21-35JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-35JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT
Datasheet Download
DJT10E21-35JN-LC.pdf
Availability of DJT10E21-35JN-LC
QUANTITY
DJT10E21-35JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-35JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-35JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-35JN-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-35JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-35JN-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-35JN-LC
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 1CH 10SON datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf