TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41JA
DJT10E21-41JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-41JA.pdf
Availability of DJT10E21-41JA
QUANTITY
DJT10E21-41JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41JA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41JA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-41JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41JA Details Description
Related parts for DJT10E21-41JA
CAP CER 510PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH PB EMERGENCY STOP RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf