TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41SC
DJT10E21-41SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-41SC.pdf
Availability of DJT10E21-41SC
QUANTITY
DJT10E21-41SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41SC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41SC
Related LinksDJT10E, DJT10E21-41SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41SC Details Description
Related parts for DJT10E21-41SC
CONN TERM BLOCK 5.08MM 7POS OR datasheet.pdf
TRANSDUCER 4-20MA 250# PRES datasheet.pdf
MODULE POWER 50A 1600V 3PH BRDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG 3.5MM 12POS GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2312 datasheet.pdf