TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-21HN
DJT10E23-21HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-21HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E23-21HN.pdf
Availability of DJT10E23-21HN
QUANTITY
DJT10E23-21HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-21HN
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-21HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-21HN
Related LinksDJT10E, DJT10E23-21HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-21HN Details Description
Related parts for DJT10E23-21HN
RES ARRAY 2 RES 33 OHM 0302 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE F R/A datasheet.pdf
CONN HDR XA 2POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf