TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-53AC
DJT10E23-53AC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-53AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
DJT10E23-53AC.pdf
Availability of DJT10E23-53AC
QUANTITY
DJT10E23-53AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-53AC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-53AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-53AC
Related LinksDJT10E, DJT10E23-53AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-53AC Details Description
Related parts for DJT10E23-53AC
IC PHOTOFLASH CHARGER CAP 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC REG BUCK WCDMA 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 15MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 76000UF 40V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf