TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-53PB-LC
DJT10E23-53PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-53PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
DJT10E23-53PB-LC.pdf
Availability of DJT10E23-53PB-LC
QUANTITY
DJT10E23-53PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-53PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-53PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-53PB-LC
Related LinksDJT10E23, DJT10E23-53PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-53PB-LC Details Description
Related parts for DJT10E23-53PB-LC
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 24 POS IDC SOCKET datasheet.pdf
VARISTOR 7.1V 150A 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.76VC SMT datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION CAT6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf