TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-53PN
DJT10E23-53PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-53PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E23-53PN.pdf
Availability of DJT10E23-53PN
QUANTITY
DJT10E23-53PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-53PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-53PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-53PN
Related LinksDJT10E, DJT10E23-53PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-53PN Details Description
Related parts for DJT10E23-53PN
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 SILVER datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONN MSS PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
8384A130 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220F-2L datasheet.pdf