TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-55AB
DJT10E23-55AB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-55AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
DJT10E23-55AB.pdf
Availability of DJT10E23-55AB
QUANTITY
DJT10E23-55AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-55AB
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-55AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-55AB
Related LinksDJT10E, DJT10E23-55AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-55AB Details Description
Related parts for DJT10E23-55AB
PANEL FRONT 19X1.7X0.07" BE/GY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf