TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-55HC-LC
DJT10E23-55HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-55HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
DJT10E23-55HC-LC.pdf
Availability of DJT10E23-55HC-LC
QUANTITY
DJT10E23-55HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-55HC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-55HC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-55HC-LC
Related LinksDJT10E23, DJT10E23-55HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-55HC-LC Details Description
Related parts for DJT10E23-55HC-LC
CARD GUIDE VERTICAL MOUNT 2.76" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.7V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 20% BX 2225 datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf