TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-55JN
DJT10E23-55JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-55JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E23-55JN.pdf
Availability of DJT10E23-55JN
QUANTITY
DJT10E23-55JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-55JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-55JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-55JN
Related LinksDJT10E, DJT10E23-55JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-55JN Details Description
Related parts for DJT10E23-55JN
THYRISTOR 500V 4A TO220AB datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 1.5V 20A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 159 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf