Vishay/Vitramon VJ1206A820JBEAT4X
VJ1206A820JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A820JBEAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A820JBEAT4X.pdf
Availability of VJ1206A820JBEAT4X
QUANTITY
VJ1206A820JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A820JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A820JBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A820JBEAT4X
Related LinksVJ1206A8, VJ1206A820JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A820JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A820JBEAT4X
CHASSIS ALUM 6.25"L X 3.5"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BLUE LED PNP CONN PTUNE datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 260MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 550MA 300 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf