TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-19HC
DJT10E25-19HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-19HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E25-19HC.pdf
Availability of DJT10E25-19HC
QUANTITY
DJT10E25-19HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-19HC
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-19HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-19HC
Related LinksDJT10E, DJT10E25-19HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-19HC Details Description
Related parts for DJT10E25-19HC
CONN RECPT 4POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.787 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 24POS datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf