TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-24BN
DJT10E25-24BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-24BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DJT10E25-24BN.pdf
Availability of DJT10E25-24BN
QUANTITY
DJT10E25-24BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-24BN
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-24BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-24BN
Related LinksDJT10E, DJT10E25-24BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-24BN Details Description
Related parts for DJT10E25-24BN
BATT PACK 7.2V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DS92LV18 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CABLE FEED THROUGH 4 LINES datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LID PLASTEK FOR 39178 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 86 MOHM SMD datasheet.pdf