TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-24JA
DJT10E25-24JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-24JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-24JA.pdf
Availability of DJT10E25-24JA
QUANTITY
DJT10E25-24JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-24JA
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-24JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-24JA
Related LinksDJT10E, DJT10E25-24JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-24JA Details Description
Related parts for DJT10E25-24JA
IDC CABLE - MKR24K/MC24G/MPD24K datasheet.pdf
IC COMPARATOR ECL DUAL 16QSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.2V NEGEN datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 2A 2PL datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FPGA 62 I/O 81CSBGA datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf