TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-29PA
DJT10E25-29PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-29PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E25-29PA.pdf
Availability of DJT10E25-29PA
QUANTITY
DJT10E25-29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-29PA
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-29PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-29PA
Related LinksDJT10E, DJT10E25-29PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-29PA Details Description
Related parts for DJT10E25-29PA
CONN EDGE DUAL .100 R/A 30POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V 0606 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED TINTED RA datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 3.13" datasheet.pdf
PLATTE datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET,BUTTON HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf