TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-29SB
DJT10E25-29SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-29SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-29SB.pdf
Availability of DJT10E25-29SB
QUANTITY
DJT10E25-29SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-29SB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-29SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-29SB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-29SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-29SB Details Description
Related parts for DJT10E25-29SB
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
8-CORE ADAPTER CABLE CABLE 0.5M datasheet.pdf
RES SMD 20KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
VARISTOR 21.6V 2A 0603 datasheet.pdf