TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-35HN
DJT10E25-35HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E25-35HN.pdf
Availability of DJT10E25-35HN
QUANTITY
DJT10E25-35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-35HN
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-35HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-35HN
Related LinksDJT10E, DJT10E25-35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-35HN Details Description
Related parts for DJT10E25-35HN
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE INDUST 25A 240V BS IEC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIGMA 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf