TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-35JB
DJT10E25-35JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-35JB.pdf
Availability of DJT10E25-35JB
QUANTITY
DJT10E25-35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-35JB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-35JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-35JB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-35JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-35JB Details Description
Related parts for DJT10E25-35JB
IC CIRCUIT SUPERVISORY LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN 7/16 JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.3A 22 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.9A 19.8 MOHM SMD datasheet.pdf