TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-4BN
DJT10E25-4BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-4BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT
Datasheet Download
DJT10E25-4BN.pdf
Availability of DJT10E25-4BN
QUANTITY
DJT10E25-4BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-4BN
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-4BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-4BN
Related LinksDJT10E, DJT10E25-4BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-4BN Details Description
Related parts for DJT10E25-4BN
CONN RCPT 64POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 4POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.82VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.845 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 133.33MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf