TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-61HB
DJT10E25-61HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-61HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E25-61HB.pdf
Availability of DJT10E25-61HB
QUANTITY
DJT10E25-61HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-61HB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-61HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-61HB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-61HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-61HB Details Description
Related parts for DJT10E25-61HB
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC LLP75 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
DIN 96POS C MALE CONNECTOR datasheet.pdf