ON Semiconductor LP2950CDT-3.3
LP2950CDT-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2950CDT-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A DPAK
Datasheet Download
LP2950CDT-3.3.pdf
Availability of LP2950CDT-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2950CDT-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2950CDT-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2950CDT-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2950CDT-3.3
Related LinksLP2950, LP2950CDT-3.3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LP2950CDT-3.3 Details Description
Related parts for LP2950CDT-3.3
SIDACTOR BI 220V 250A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ENCODER CABLE 3M datasheet.pdf
TERMINAL ASK1 220VAC/DC(H-)YELLO datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf