Sullins Connector Solutions HSM12DRAN
HSM12DRAN picture photo
Mfg. Part Number
HSM12DRAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HSM12DRAN.pdf
Availability of HSM12DRAN
QUANTITY
HSM12DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM12DRAN
Internal Part NumberEIS-HSM12DRAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM12DRAN
Related LinksHSM1, HSM12DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM12DRAN Details Description
Related parts for HSM12DRAN
FIXED IND 150UH 670MA 710 MOHM datasheet.pdf
LEGEND PANEL ROUND OPAQUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A POLARPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 9.01KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 12W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf