TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F11-35HA-LC
DJT10F11-35HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F11-35HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN
Datasheet Download
DJT10F11-35HA-LC.pdf
Availability of DJT10F11-35HA-LC
QUANTITY
DJT10F11-35HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F11-35HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F11-35HA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F11-35HA-LC
Related LinksDJT10F11, DJT10F11-35HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F11-35HA-LC Details Description
Related parts for DJT10F11-35HA-LC
E2GO CELL PHONE CHARGER MOTOROLA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-6" BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf