TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F11-98JA
DJT10F11-98JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F11-98JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F11-98JA.pdf
Availability of DJT10F11-98JA
QUANTITY
DJT10F11-98JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F11-98JA
Internal Part NumberEIS-DJT10F11-98JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F11-98JA
Related LinksDJT10F, DJT10F11-98JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F11-98JA Details Description
Related parts for DJT10F11-98JA
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED SML COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf