Vishay/Vitramon VJ1808A121JBRAT4X
VJ1808A121JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A121JBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A121JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808A121JBRAT4X
QUANTITY
VJ1808A121JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A121JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A121JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A121JBRAT4X
Related LinksVJ1808A1, VJ1808A121JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A121JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A121JBRAT4X
INSERT FEMALE 4POS SCREW datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
TOOL HAND MINI CERTI-LOK III datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf