TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F13-4BC
DJT10F13-4BC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F13-4BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT
Datasheet Download
DJT10F13-4BC.pdf
Availability of DJT10F13-4BC
QUANTITY
DJT10F13-4BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F13-4BC
Internal Part NumberEIS-DJT10F13-4BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F13-4BC
Related LinksDJT10F, DJT10F13-4BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F13-4BC Details Description
Related parts for DJT10F13-4BC
BATTERY PACK NIMH 7.2V 650MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SPRNG 9POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
DKIL COMPENSATED CHOKE 3PHAS 10A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC COUNTER U/D 4BIT BIN 16SSOP datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf