TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F13-98PN
DJT10F13-98PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F13-98PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F13-98PN.pdf
Availability of DJT10F13-98PN
QUANTITY
DJT10F13-98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F13-98PN
Internal Part NumberEIS-DJT10F13-98PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F13-98PN
Related LinksDJT10F, DJT10F13-98PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F13-98PN Details Description
Related parts for DJT10F13-98PN
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 378MA 1.3 OHM datasheet.pdf
TRANS DOHERTY W/CDMA SOT1130B datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf