TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F15-18JC
DJT10F15-18JC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F15-18JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F15-18JC.pdf
Availability of DJT10F15-18JC
QUANTITY
DJT10F15-18JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F15-18JC
Internal Part NumberEIS-DJT10F15-18JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F15-18JC
Related LinksDJT10F, DJT10F15-18JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F15-18JC Details Description
Related parts for DJT10F15-18JC
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 900A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT SKT datasheet.pdf