TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-35JB-LC
DJT10F17-35JB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-35JB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DJT10F17-35JB-LC.pdf
Availability of DJT10F17-35JB-LC
QUANTITY
DJT10F17-35JB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-35JB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-35JB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-35JB-LC
Related LinksDJT10F17, DJT10F17-35JB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-35JB-LC Details Description
Related parts for DJT10F17-35JB-LC
FLEX CABLE - AFK04A/AE04/AFH04T datasheet.pdf
PIN LOCKING FOR TS32 M5 BRASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE STANDARD 10V FSC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 3A 28-TQFN datasheet.pdf