TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F17-8JN
DJT10F17-8JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F17-8JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F17-8JN.pdf
Availability of DJT10F17-8JN
QUANTITY
DJT10F17-8JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F17-8JN
Internal Part NumberEIS-DJT10F17-8JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F17-8JN
Related LinksDJT10F, DJT10F17-8JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F17-8JN Details Description
Related parts for DJT10F17-8JN
RES SMD 2.43KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-33AWG .187 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
PANEL INNER 0.059" datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 BAR datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO204AL datasheet.pdf