TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-11HC-LC
DJT10F19-11HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-11HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DJT10F19-11HC-LC.pdf
Availability of DJT10F19-11HC-LC
QUANTITY
DJT10F19-11HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-11HC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-11HC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-11HC-LC
Related LinksDJT10F19, DJT10F19-11HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-11HC-LC Details Description
Related parts for DJT10F19-11HC-LC
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 8.38MM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf