TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-32JA
DJT10F19-32JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-32JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F19-32JA.pdf
Availability of DJT10F19-32JA
QUANTITY
DJT10F19-32JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-32JA
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-32JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-32JA
Related LinksDJT10F, DJT10F19-32JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-32JA Details Description
Related parts for DJT10F19-32JA
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM2210 datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf