TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F19-35SB
DJT10F19-35SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F19-35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F19-35SB.pdf
Availability of DJT10F19-35SB
QUANTITY
DJT10F19-35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F19-35SB
Internal Part NumberEIS-DJT10F19-35SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F19-35SB
Related LinksDJT10F, DJT10F19-35SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F19-35SB Details Description
Related parts for DJT10F19-35SB
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24083 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
COVER BTS 15 KIT datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.65A 160 MOHM datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf